Ezekre a homeopátiás szerekre lehet szükséged az őszi-téli vírusos betegségekben
Nem annyira könnyű néhány szert ajánlani az olyan gyakori betegségekre, mint az influenza, vagy megfázás. Tekintve, hogy a homeopátia rendszere több ezer gyógyszervizsgált szert ismer és minden szer tünetegyüttes picit különbözik egymástól, sokszor apróságok dönthetik el, hogy egy szer hatásos lesz e, vagy sem. Ezért ide a leggyakoribbakat és a legnagyobb tünet együttessel bírókat hozom.
A tünetek értelmezése
Az első és legfontosabb, hogy a saját tüneteidet helyesen értelmezd. Ide az kevés lesz, hogy “megfáztam”, vagy “influenzás vagyok”. Hiszed vagy sem, ahányan vagyunk, annyiféle képpen tudunk megfázni, vagy belázasodni.
Ha beteg vagy, próbáld megtalálni az állapotod legfőbb jellemzőjét. Ez lehet furcsaság is. Például, ha lázas vagy és rettenetesen kimerült, ólmosan fáradt, akkor a Gelsemium fog rajtad segíteni. De ha lázasan inkább felpörgött, ideges, nyugtalan vagy, akkor jobban segít a Belladonna, Nux vomica, vagy az Apis. Fura, de a levertségnek is lehetnek különböző okai: a Bryonia azért fekszik, mert minden mozdulat, de még a beszéd és a szemmozgások is rontják a tüneteit (pl. fejfájás, hányinger, ízületi fájdalom), a Gelsemium azért, mert a szemét sem tudja nyitva tartani a fáradtságtól, míg az Arsenicum album azért, mert nagyon gyengének érzi magát fizikailag. Ha nyugodt, mozdulatlan fekvés a legjobb, akkor Bryonia, de ha folyamatosan fészkelődsz, mocorogsz, főleg az ízületi fájdalmaid miatt, akkor Rhus toxicodendron.
A leghasonlóbb szer választása
Igyekszem fontossági sorrendbe tenni az egyes szerek jellemzőit, ezért a sor elején lévőkre koncentrálj! Ha több nagyon hasonlót is találsz, akkor a sor végén lévő, kevésbé fontos jellemzők alapján különböztesd meg őket és hasonlítsd össze a panaszaiddal!
Lázas állapotok szerei:
Aconite - a “pánik” állapot. A panaszok éjfél körül indulnak (pl a belázasodás), vagy éjfél körül a legrosszabbak. A beteg ijedt, akár pánikolhat is. Fekve lehet piros, de ha felül, elsápad, akár el is szédülhet, vagy elájulhat. Sokszor huzatban, vagy nagy szélben fázik meg.
Apis - a “bezsongott” állapot. Betegen az arca nemcsak piros, de duzzadt, ödémás is lehet. Nyugtalan, izgő-mozgó, heves. Nem szomjas, egyáltalán nem kíván inni. Égő fájdalmak, érzetek, amikre a hideg (ital, borogatás) jót tesz a betegnek.
Arsenicum - a “jaj meghalok” állapot. Nagyon gyenge, nagyon nyugtalan, aggódik az állapota miatt. Fázós és nagyon érzékeny a hidegre. Szereti, ha vannak körülötte, de ne háborgassák. Égő fájdalmai vannak, amikre a meleg esik jól. Szomjas, de csak keveset iszik alkalmanként.
Arnica - a “hagyjál békén” állapot. Nagyon sok alvásra van szüksége, az arca sötétvörös. “ne szólj hozzám, ne érj hozzám”. Fájdalmai miatt semmilyen érintést nem szeret.
Belladonna - a “bedrogozott” állapot. Piros arc, piros nyálkahártyák. Jellemzően délután, este lesz beteg, vagy akkor rosszabbodnak a tünetek. Állapota ellenére élénk.
Bryonia - a “zsémbes medve” állapot. Nyűgös, nem mozdul. A mozgás fokozza a rosszullétet. Nem szereti, ha beszélnek hozzá, ha megérintik, ilyenkor morog, de az erős nyomás jól esik neki, például, ha a fájdalmas testrészen fekszik. Nagyon szomjas, nagy mennyiséget iszik egyszerre.
Ferrum phosphoricum - “influenza light”. Enyhe panaszok, nem túl magas hőemelkedés, nem túl nagy fájdalmak. Előfordulhat orrvérzés. Általános rossz közérzet.
Gelsemium - a lefagyott állapot. Ólmos fáradtság, nagy alvásigény. Általános rossz közérzet, ami nagyfokú kimerültséggel jár.
Nux vomica - a harcias beteg. Türelmetlen a betegséggel szemben, azonnal akar meggyógyulni. Dühös, nyugtalan miatta. Lehet székrekedése a betegség alatt.
Pulsatilla - az “elanyátlanodott” állapot. Lehet akár sírós is, vigasztalásra, együttérzésre, ápolásra vágyik. Friss levegőn minden panasz enyhül. Lázasan nem szomjas, az ajkai kicserepesedhetnek.
Rhus toxicodendron - az “izgő-mozgó”. A betegség általában sok ízületi panasszal jár, ezért folyamatosan forgolódik, helyezkedik az ágyban. Merevnek érzi a végtagjait. Lehetnek kiütései is. A nyelve lepedékes, de a nyelv hegyén kis piros háromszög látszik.
Nátha láz nélkül:
Allium cepa - sok tüsszögés, bőséges orrfolyás, ami kimarja az orrnyílásokat. Könnyezik, de a könny nem maró. Érzékeny a szagokra és a hideg levegőre.
Arsenicum album - Nyugtalan, gyenge és fázós, sokkal rosszabbul éli meg a betegséget, mint amennyire az komoly. Vizes orrfolyása kipirosítja az orrszárnyakat. Melegben jobban van, fájdalmai égetőek.
Arsenicum iodatum - sűrű ragacsos orrváladéka van, ami kimarja az orrnyílásokat. Nyugtalan és gyenge, főleg éjszaka. Neki nem tesz jót a meleg.
Arum triphillinum - a nátha mellé torokfájás és rekedtség is “jár”. Az orr dugul és a váladék maró.
Ammonium muriaticum - kimerült, a nátha kiszárítja és felmarja a felső ajkakat
Euphrasia - nátha nem maró váladékkal és könnyezéssel, de a könny maró, a szemek pirosak és duzzadtak is lehetnek.
Dulcamara - a megfázás oka a hideg, nyirkos idő, vagy huzat, légkondicionálás. Dugul az orr és az arcüregre is ráhúzódhat.
Kalium bichromicum - ragadós, sűrű, sárga orrváladék, lehetnek véres pörkök benne. Ha van fájdalom, akkor egy pontban érzi a fájdalmat. Hátracsorgó váladék
Hepar sulfur - sárgászöld, gennyes, maró váladék. A hideg rontja az állapotát. Nagyon fázós
Hydrastis canadensis - sűrű, erős sárga váladék, ami nehezen kifújható, inkább hátracsorog. A fülek és a hallás is érintett lehet.
Nux vomica - az orr dugul és folyik felváltva, vagy egyszerre. Heves tüsszögési rohamok. Türelmetlen beteg.
Pulsatilla - az orrváladék reggel besűrűsödött, sárgás zöld, napközben kitisztul. Éjszaka az ágyban dugul az orra. Éjszaka szárazon, nappal hurutosan köhög. Szabad levegőn látványosan jobban van.
Luffa - orrdugulás nátha és váladék nélkül
A fenti szereket akkor is szedheted, ha láz- vagy fájdalom csillapítót szedsz, gyorsabban fogsz gyógyulni!
! Tartósan magas láz esetén mindenképpen fordulj orvoshoz!