Mit tegyek, hogy a kisebb balesetek ne tegyék tönkre a nyaramat?
Az évek során kialakult bennem egy reflex: ahogy melegszik az idő és egyre többet mozgunk a szabadban, annál több esetre készülök fel, amikor szükség lehet gyors segítségre fájdalmas megmozdulások miatt. A magam részéről, ahogy öregszem, már a nyugisabb sportokat részesítem előnyben, inkább gyalogolok futás helyett, SUP-olok és úszok, biciklizek. De ettől még nem úszom meg az izomlázat, ficamokat, kék-zöld-lila foltokat időnként. Aki ennél sokkal intenzívebb sportokat űz, annak szinte biztos, hogy szüksége lesz pár trükkre és szerre az alábbiak közül.
Természetesen itt csak kisebb balesetekről lesz szó, de egy bokaficam is nagyon meg tudja keseríteni az ember nyarát. Ezeknél súlyosabb esetekben irány az orvos!
1) Minden fájdalmas sérülés esetén, akár vérző, akár nem vérző sebesülésről van szó, legyen az első szer, amihez nyúlsz, az ARNICA Montana c30! Minden homeopátiás gyógyszertárban kapható és az első sokkot, a vérzést és a legnagyobb fájdalmat képest csillapítani. Egyszer az idős és vak labradorunk szerencsétlenül sétált bele a lábtörlő rácsba, ami letépte az egyik körmét. Nagyon fájt neki és nagyon vérzett, de nem engedte, hogy hozzáérjünk a mancsához. Miután szájába adtam az Arnicat, pár perc múlva mind a fájdalma, mind a vérzés csillapodott, így tudtuk felmérni, hogy mi történt, bekötözni és orvoshoz vinni. Ugyanilyen hatékony zúzódások esetén is. Tehát ez a szer mindig legyen kéznél! A zúzódásokat, ízületi- és izomfájdalmakat külsőleg is kezelheted árnika krémmel, még hatásosabb, ha árnika+fekete nadálytő krémet választasz.
2) Amikor a lányaim még élsportolók voltak, a nyári edzőtábor állandó kísérő jelensége volt a heves izomláz. Az a fajta rettentő erős izomfájdalom, amitől az amúgy csodás mozgáskultúrával rendelkező gyerekek billegve és sziszegve járkáltak, mint a függőleges kígyók. Az Arnica c30-as mellett erre a jelenségre nagyon jól beváltak a Schüssler sók.
Az izmokat a fokozott oxigén felhasználásra a Nr.3 Ferrum phosphoricum D6 készíti fel. Megelőzésként is adható, illetve segít az izomerő növelésében és a kisebb gyulladások kezelésében.
Az izmokban a fokozott igénybevétel következtében létrejövő gyulladásokat a Nr.9 Nátrium phosphoricum D6 segítségével tudod csökkenteni.
Nagyon heves, görcsös fájdalmakra és izomgörcsökre az elsősegély a “forró hetes”, ami a Nr.7 Magnesium phosphoricum D6-ból, vagy D12-ből készül. 10 tablettát szoktam feloldani egy pohár forró vízben, azt kell elkortyolgatni. Görcs hajlam esetén a magnézium mellé is érdemes szedni. (Áldásos hatásáról migrén, idegfájdalom, idegesség esetén még később lesz szó.)
Gyakran nem is izomlázról, hanem a pici izomrostok szakadásáról van szó. Az ilyenkor használatos Schüssler-só a Nr2 Calcium phosphoricum D6. Ezt súlyosabb csont és ízület sérülés, csonttörés esetén kiegészítő kezelésként adhatod, meggyorsítja a csontregenerálódást.
Ha nem vagy biztos abban, hogy melyik az az egy, amire szükség van, adhatsz kettőt is egyszerre.
3) Szintén gyakori, nem csak sportban előforduló balesetek a vágások és sebek. Ha fennáll a fertőzés veszélye, irány az orvos! Ha nincs nagy veszély, akkor mindenek előtt tisztítsd meg a sebet! Ha a seb már tiszta, a legjobb gyógyerő a körömvirág. Három féle éppen alkalmazhatod:
külsőleg körömvirág krémként felgyorsítja a gyógyulást és megóvja a sebet a fertőzéstől
belsőleg használhatsz körömvirág tinktúrát
de még hatékonyabb homeopátiásan a Calendula c30. Csökkenti a seb fájdalmát, megelőzési az elfertőződést, gyorsítja a gyógyulást.
4) Előfordul, hogy baleset következtében idegfájdalom lép fel. Onnan ismerszik meg, hogy hirtelen erős, lövellő fájdalom kíséri, esetleg zsibbadással kísérve. Ebben az esetben a legjobb megoldás a Hypericum c30-as homeopátiás szer alkalmazása, naponta egyszer, maximum három keresztül. Akkor is alkalmazhatod, ha egyébként orvosi ellátásra is szükséged van. Egyszer volt szerencsém keményen ráesni a farkcsontomra. Ha jártál már így, tudod, milyen kellemetlen. A Hypericum csodát tett!
5) Leggyakrabban előforduló sérüléseink a rándulások és ficamok. Többnyire nem súlyos állapotok ezek, de nagyon hosszan el tud húzódni a gyógyulásuk. Ha egyáltalán nem tudod használni az érintett ízületet, mindenképp szükséged lesz egy röntgenre, mert előfordulhat, hogy kisebb töréshez van “szerencséd”.
ha az a jellemzője, hogy az érintett ízület nagyon merev, nehezen tudod mozdítani, de a finom mozgás során egyre javul a fájdalom, majd pihentetés után megint romlik és mozgatásra megint javul, akkor a Rhus toxicodendron c30 lesz a szered. Ez esetben a hideg borogatás nem segít, a sérült terület inkább meleg borogatást kíván. Jó lehet kiújuló sérülésekre is, pl teniszkönyök, ha az adott ízület nagy igénybevételnek van kitéve. Akkor is segít, ha megemelted magad és hátfájás lett az eredménye.
Nagyon hasonló tünetekre, merev és túlerőltetett ízületekre való a Ruta gravolens c30, különösen, ha az ínak és szalagok érintettek (pl az Achilles ín fájdalma). Nehéz őket megkülönböztetni, ezért ha az egyik nem válik be, válts a másikra.
Homeopátiás koktél rándulásokra és ficamokra: végy egy üveg vizet, tegyél bele 5 golyó Arnika Montana c30-at, 5 golyó Rhus toxicodendron c30-at és 5 golyó Ruta c30-at! Rázd össze és óránként egyszer kortyolj bele a sérülés első néhány órájában! Ahogy csökken a tünet, úgy hagyd el a kortyolgatást!
Külsőleg árnika és fekete nadálytő krémekkel kezelheted.
A nyár tartogathat még kellemetlen meglepetéseket, fogok még írni az égésekről, csípésekről és napszúrásról is. Legyen a nyár gondtalan és panaszmentes!
Ha régóta húzódó, krónikus fájdalmakkal küzdesz, vagy összetettebb a problémád,