Szépítsd meg a változókort I.!

Huszonéves lányom első kérdése a fenti cím hallatán ez volt: “Miért, a változókor csúnya?” Mi erre a jó válasz? Van egyáltalán egyértelmű, rövid válasz erre? Beszéljünk a szépségeiről? Vagy a nehézségeiről? A külső, vagy a belső változásoktól tart jobban egy nő a menopauzában? A kellemetlen tünetekkel mit lehet kezdeni? Hogyan kellene felfognunk a klimaxot, hogy a lehető legpozitívabban éljük meg?

A témában rengeteg könyv és cikk született már, nem tagadom, sokat merítek belőlük. Van, akinek segít, ha arról olvas, hogyan éli meg sokmillió 50+ nő a világon a klimaxot, van aki ettől nem érzi jobban magát. Se elbagatellizálni nem szeretném a változókor problémás oldalát, sem túldramatizálni.

Itt három különböző oldalról szeretném megközelíteni a változókort röviden: a külső változások és azokat lassító, enyhítő lehetőségek oldaláról, a pszichés oldaláról és támogatásáról és a tünetek enyhítésének lehetőségeiről.

Nézzük most a külső jegyeket! Szeretném hangsúlyozni, hogy az öregedés természetes folyamat, ezért megállítani nem lehet, de lassítani, illetve enyhíteni a látható jegyeket lehetséges!

Kezdjük a bőrrel! A szépségre épülő milliárdos iparág tengersok csodakrémet ajánl a bőr öregedésének lassítására, némelyik egyenesen a visszafordítását célozza. Létezik “arcvasaló” szerkezet, krémek, pakolások, és még nem beszéltünk a plasztikai sebészet rohamosan fejlődő lehetőségeiről. Legtöbbször csak pénztárca és vállalkozókedv kérdése, hogy mivel próbálkozunk középkorúan, vagy azon is túl. Nem tagadhatom, a magam részéről nem anti-aging, sokkal inkább longevity párti vagyok. Azaz nem az öregedés megállításának, hanem a minőségi, hosszú életre való törekvésnek a híve vagyok. Szerintem a leghatásosabb anti-aging technika, ha mindent megteszünk a fizikai, szellemi és lelki frissességért, különösen 40 éves kor fölött. Külső szépségünket a lelkiállapotunk és a belső világunk befolyásolja legjobban. De persze akadnak szép számmal növényi csodaszerek, amik a fizikai oldalról is lassítják az öregedés külső jegyeinek kialakulását. A teljesség igénye nélkül említek meg néhány bőrápoló csodanövényt és növényi hatóanyagot, amiket szűkebb pénztárcával is nyugodt lelkiismerettel ajánlok.

Növényi olajok arcra és testre:

gránátalma: külsőleg olaja, belsőleg magjai csodás anti-ageing szerek

fügekaktusz: olaját a megszokott krémedbe keverve dúsíthatod

vadrózsa és csipkebogyó: olajuk külsőleg arcra és testre ajánlottak, táplálékként és gyógynövényként csodás antioxidáns

rózsa: olaja csodaszere az érett bőrnek, de a belőle készült tea és szörp is megteszi természetes hatását a szépségért

ligetszépe: olaja minden korosztálynak ajánlott, gyógynövényként belsőleg fogyasztva

sárgabarack mag és szilvamag: ezek az olajok az arc és a test érett bőrének hatékony ápolói

lenolaj és búzacsíra olaj:

Lemosók:

pitypang: a leforrázott és lehűtött pitypang levélből és virágból készült teával érdemes a letisztított arcot áttörölni, magas vitamin és ásványianyag-készítményének tartalma jótékonyan támogatja az érett bőr regenerációját

rizsvíz: negyed csésze megmosott rizst áztass egy éjszakára 3/4 rész langyos vízbe, majd szűrd le! Kiváló arctonikot és hajápoló vizet kapsz belőle

zsálya: külsőleg lemosóként főleg gyulladt bőrre ajánlott, de segíthet csökkenteni a hajszálerek láthatóságát és a napsütés ártalmait

zöldtea: külsőleg és belsőleg is antioxidáns, ami köztudottan csökkenti a szabadgyök termelődést és ezáltal lassítja a bőröregedést.

Belsőleg hasznos növények a külső szépségért:

zsálya: sokat segít a hormonegyensúly fenntartásában. Menopauzában határozottan csökkenti a klimax egyes tüneteit, és a hormonális változás okozta bőrtüneteket és hajhullást is csökkenti. Hajpakolásként, rozmaring olajjal keverve serkenti a fejbőr vérellátását és a hajnövekedést.

köles és zab: a két legmagasabb kovasav tartalommal rendelkező gabona, amely feszesíti a kötőszövetet, elősegíti a kollagén képződést. Kásaként, köretként naponta ajánlott fogyasztani.

csalán és mezei zsúrló: szintén sok szilíciumot tartalmaznak, napi 2 csésze fogyasztása ajánlott egy hónapig

méz: külsőleg és belsőleg egyaránt fiatalító hatással bír, különösen az ösztrogénszint csökkenésével összefüggő változásokat illetően

(a méz ösztrogén “pótló” hatásáról: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7865304/)

Schüssler-sók: a kötőszöveti sókról itt bővebben olvashatsz, ide csak azokat hozom, amik kifejezetten a bőr öregedésének lassításában vállalnak szerepet:

Nr.1: Calcium Fluoricum (D12) - a kötőszövet feszesítéséért

Nr.11: Silicea (D6, D12) - a bőr feszesítéséért (beültetett fogak, shunt, protézis, stb. esetén nem használható!)

Nr. 8: Natrium Chloratum (D6, D12) - száraz bőr és nyálkahártyák esetén

Previous
Previous

A 10 legnagyobb segítség a vizsgaidőszakban

Next
Next

Gyógyszerrel 7 nap, gyógyszer nélkül egy hét